„Prijateljica koja se nedavno porodila mi je rekla da je sa svojim ljekarom unaprijed napravila plan za porođaj. Da li i meni to treba?“
Odluke, odluke… Porođaj sa sobom povlači donošenje više odluka nego ikada ranije, pa su i trudnice i njihovi partneri više nego ikada uključeni u donošenje odluka o njemu. Kako vaš ljekar i vi možete da zapamtite i pratite sve te odluke – od toga na koji način ćete se izboriti s bolovima do toga ko će prvi uzeti vašu bebu? Upoznajte se sa planom porođaja.
Plan porođaja je samo to – plan (ili prije skup pogodnosti, spisak želja). U njemu, trudnica i njeni partneri izlažu koji je za njih najbolji scenario porađanja: koji je idealan način da se trudovi i porođaj odigraju ako sve bude išlo po planu. Pored liste želja roditelja, tipični plan porođaja sastoji se i od preporuka o praktičnosti i izvodljivosti, ali i od toga što ljekar i porodilište smatraju prihvatljivim (može se desiti da nije sve u planu porođaja medecinski i akušerski izvodljivo, ili u skladu s pravilima. Plan nije ugovor već pisani sporazum između pacijentkinje i njenog ljekara ili porodilišta. Dobar plan porođaja ne utiče samo na bolje porođajno iskustvo, već može da spriječi nerealna očekivanja, umanji razočarenje, otkloni veće sukobe i nesporazume između porodilje i prisutnih na porođaju. Pojedini ljekari od parova koji očekuju bebu rutinski traže da popune plan porađaja, dok ga drugi rado prihvataju na zahtjev. Plan porođaja je i odskočna daska za razgovor između pacijenta i ljekara.
Neki planovi porođaja pokrivaju samo osnovne stvari, a ima i onih koji idu do najsitnijih detalja (poput muzike u porođajnoj sali i toga kakvo će biti osvjetljenje). Pošto je svaka trudnica drugačija – ne samo po tome kako bi željela da izgleda njeno porođajno iskustvo već i po tome šta može da očekuje na osnovu pojedinosti njene medicinske i akušerske pozadine – plan porođaja treba da bude idividualizovan (pa nemojte vaš da ispunjavate po ugledu na plan vaše prijateljice). Pitanja kojih biste mogli da se dotaknete u vašem planu porođaja nalaze se na listi ispod.
Možete da ih koristite kao opšte smjernice, a ona koja su vam potrebna obilježite (da možete da se vratite odgovarajućim stranicama prije nego što donesete odluku). Za detaljniju listu i primjer plana porođaja pogledajte https://mamacomja.com/plan-porodaja/
- Do kog trenutka porođaja biste voljeli da ostanete kod kuće i u kom trenutku biste najradije željeli da odete u porodilište,
- Unos hrane i pića u toku aktivne faze porođaja,
- Da li hoćete da budete van kreveta (da šetate ili sjedite) tokom porođaja,
- Mogućnost puštanja muzike, prilagođavanje osvjetljavanja, donošenje ličnih predmeta,
- Korišćenje kamere ili foto-aparata,
- Primjena intravenozne infuzije,
- Primjena lijekova protiv bolova i vrsta lijekova protiv bolova,
- Spoljašnje praćenje bebe (stalno ili povremeno); unutrašnje praćenje bebe,
- Primjena oksitocina radi izazivanja ili povećavanja kontrakcija,
- Položaj za porođaj,
- Upotreba toplih obloga i masaža međice,
- Epizitiomija,
- Primjena vakuum ekstraktora ili forcepsa,
- Carski rez,
- Prisustvo drugih osoba (pored vašeg partnera) tokom trudova i/ili samog rađanja,
- Prihvatanje bebe u naručje odmah nakon rođenja; dojenje odmah po rođenju,
- Odlaganje presjecanja pupčane vrpce, mjerenja bebe, stavljanje kapi u oči tek nakon što se beba i vi prvi put pozdravite,
- Mogućnost da otac učestvuje u porođaju i/ili presiječe pupčanu vrpcu,
- Čuvanje krvi iz pupčane vrpce,
- Možda ćete željeti da uvrstite i neke postporođajne stavke u plan porođaja, kao što su: vaše prisustvo prilikom mjerenja bebe, pedijatarskog pregleda i bebinog prvog kupanja; hranjenje bebe u porodilištu (da li će se odvijati po rasporedu za hranjenje u porodilištu ili samo kada je beba gladna; da li se može izbjeći ishrana bebe na flašicu i upotreba varalice ukoliko dojite), boravak bebe u vašoj sobi,; posjeta vaše starije djece; ostporođajni lijekovi i terapija za bebu i/ili vas; dužina boravka u porodilištu, osim ukoliko ne dođe do komplikacija.
Naravno, najvažnija odluka dobrog plana porođaja je prilagodljivost. Budući da se rođenje djeteta – kao i većina prirodnih procesa – odvija po sopstvenim pravilima, ni najbolje razrađeni planovi ne budu uvijek realizovani. Iako su šanse da se vaš plan ostvari baš kako ste ga zacrtali velike, uvijek ostaje prostora da se desi nešto nepredviđeno. Ne postoji način da precizno predvidite kako će se porođaj odvijati (ili se neće odvijati) sve dok ne dođe do kontrakcija, tako da plan koji ste unaprijed napravili može biti nepreporučljiv zbog okolnosti na porođaju ili zdrastvenog stanja, usljed čega dolazi do promjena u poslednjem trenutku.